© 2016-2021 GłupioMĄDRA

Zastanawiasz się czy jesteś w toksycznej relacji? Po czym poznać, że w niej tkwisz? Według mnie, niezależnie od tego czy to rodzinna, przyjacielska czy związkowa relacja, każda z nich może być toksyczna i jeśli taka jest, to posiada pewne cechy wspólne, które wymieniam poniżej.

 

 

Kiedy według mnie mamy do czynienia z toksyczną relacją?

 

7 symptomów toksycznej relacji

 

1. Nie możesz uwolnić się od tej relacji

 

Myślisz o niej w pracy i w czasie wolnym. Jesteś z innymi ludźmi, a myślami wciąż wracasz do tej relacji. Ze swoimi znajomymi/przyjaciółmi potrafisz rozmawiać tylko o tym. Ta relacja przesłania Ci cały świat i tracisz kontakt z innymi obszarami Twojego życia.

 

2. Określenie "huśtawka emocjonalna" nie jest Ci obce

 

W zdrowych relacjach nie istnieje coś takiego jak huśtawka emocjonalna, a przynajmniej nie jest ona stanem permanentnym. Za to w toksycznej relacji doskonale wiesz co to znaczy, bo jest ona obecna praktycznie cały czas.

 

3. Z dala od tej osoby odzyskujesz energię

 

Jak już uda Ci się na chwilę odciąć od takiej relacji, np. gdzieś wyjechać to nagle okazuje się, że z dala od tej osoby odzyskujesz energię. Im dalej od niej, im mniej kontaktu z nią, tym Ty czujesz się lepiej. A skoro tak jest, to znaczy, że ta osoba wpływa na Ciebie negatywnie. I jeśli odżywasz bez niej, to zastanów się nad sensem tej relacji, a przynajmniej nad jej intensywnością.

 

4. Bardzo często masz poczucie winy

 

Niezależnie od tego, czy ta druga osoba umyślnie wywołuje w Tobie poczucie winy czy sam nadmiernie je w sobie wzbudzasz, to coś tu jest nie tak. Jeśli w relacji robisz różne rzeczy z poczucia winy to znaczy, że nie jest to zdrowa relacja. W zdrowych relacjach robimy coś, bo chcemy. Jeśli to poczucie winy głównie motywuje Cię do działania w relacji, to wierz mi, że nic dobrego z tego nie wyniknie.

 

5. Czujesz się ofiarą tej relacji

 

W toksycznej relacji ktoś jest oprawcą, a ktoś czuje się wykorzystywany. Obie role nie są zdrowe, ale kiedy myślimy o toksycznej relacji i chcemy się z niej uwolnić to raczej dlatego, że czujemy się wykorzystywani, a więc czujemy się ofiarami. Jeśli czujesz się ofiarą to znaczy, że ta relacja poszła w złym kierunku.

 

6. Cierpisz na deficyt energii

 

Ciągle czujesz się zmęczony psychicznie. Obciążenie emocjonalne jest tak duże, że nie masz siły na nic poza tym, co obowiązkowe. Jak trzeba pójść do pracy, szkoły - pójdziesz, ale na to żeby cieszyć się życiem, wyjść gdzieś, zacząć robić coś nowego nie masz już siły, bo ta relacja Cię wykańcza.

 

7. Nie możesz żyć bez tej osoby

 

To jest bardzo niezdrowe podejście. Co innego kochać kogoś, a co innego nie potrafić żyć bez tej osoby, bo to oznacza, że uzależniliśmy nasze życie od innego człowieka. To oznacza, że daliśmy drugiej osobie władzę nad naszym życiem. Dla niektórych na rękę jest uzależnianie od siebie innych, po to by móc wszystko kontrolować. Są też osoby, które z kolei nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje życie, dlatego powierzają je innym. Ani pierwszy przypadek ani drugi nie ma u podstaw zdrowego podejścia do relacji.

 

Niestety z tymi toksycznymi relacjami jest tak, że umiemy je określić tym mianem dopiero wtedy, gdy się z nich uwolnimy. Mam nadzieję, że jeśli natrafiłaś na ten tekst i zastanawiasz się czy przypadkiem nie jesteś w toksycznej relacji to choć trochę Ci on pomoże.

 

Osobiście uważam, że jeśli już ktoś wpadł w taką relację, to nie stało się to przypadkiem. To oznacza, że miał w sobie dużo emocjonalnych tematów do przepracowania. Najważniejsze to świadomie uwolnić się od niej. Jeśli Ci się to uda to nauki, które możesz z tego wynieść będą nie do wycenienia.

 

 

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne wpisy:

 

 

 

 

 

17 lipca 2016
7 symptomów toksycznej relacji

Informacje o nowych wpisach i słowo ode mnie