© 2016-2021 GłupioMĄDRA

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. U niektórych już palą się lampki na choince. Wytęskniony śnieg nieśmiało daje znać, że nadchodzi zima. Magia Świąt wydaje się taka sama jak zawsze. A może jednak nie, może w ostatnich latach jest inna, trochę bardziej potrzebna? Jakie będą Święta w 2021 roku? Zastanawiam się nad tym. Dla części z nas Boże Narodzenie będzie takie jak zawsze, cokolwiek to dla każdego znaczy. Ale wielu z nas przeżyje te Święta zupełnie inaczej.

 

Ostatnie 2 lata zebrały pokłosie w naszych sercach, niektórzy z nas doświadczyli trudnej do ukojenia straty. Niektórzy dobitniej zrozumieli czym jest samotność. Te wszystkie doświadczenia są trudne i zmieniają nie tylko nas, ale to jak patrzymy na Świat.

 

Jedną z rzeczy jakiej mogliśmy się nauczyć w 2020 i 2021 roku jest to, że potrzebujemy siebie nawzajem. Czujemy się samotni. Tęsknimy. Kontakt z bliskimi, który mieliśmy na wyciągnięcie ręki jest blokowany jak niespodziewane zatrzaśnięcie drzwi przed nosem, gdy chcemy gdzieś się przemieścić. Ale czy rzeczywiście? Czy rzeczywiście nie możemy być blisko siebie? Co to jest bliskość?

 

Bliskość to dla mnie więź emocjonalna, w której dwoje ludzi się zna, rozumie. To rodzaj więzi, w której jesteśmy obecni w swoich życiach. Czasami jednak marzymy o bliskości idealnej. Ja sama długo marzyłam o więzi doskonałej, przez co czułam się też bardziej samotna. Marzyłam o porozumieniu dusz, o relacjach, w której w każdej sekundzie czuję się szczęśliwa i kochana. Tylko relacje, tak jak my - ludzie, nie są idealne. I to jest najpiękniejsze w nas i w prawdziwej niewyidealizowanej bliskości. W relacjach istnieje również zazdrość, złość i konflikt. W Święta konflikty nie znikają, choć byłaby to cudowna sytuacja. Co by było gdybyśmy jednak w te Święta przez chwilę zapomnieli o konfliktach? Nie po to by się oszukiwać, udawać, ale po to by okazać sobie nawzajem więcej zrozumienia i choć trochę zbliżyć się do siebie.

 

Dla mnie magia Świąt zadziałałaby, gdyby…

 

Gdyby rodzicie pozwolili swoim dzieciom być takimi jakimi są, popełniać własne błędy i na chwilę odpuścili swoje przemyślenia na temat ich życia. Gdyby dzieci z kolei nie gniewały się na rodziców, za to, że udzielają im rad, bo rodzice dają z siebie tyle ile mogą by zatroszczyć się o swoje dzieci.

 

Gdyby w tym roku nie gniewać się na wuja, który po raz setny opowiada tę samą historię przy wigilijnym stole (również wirtualnym stole). Może w tym roku wysłuchać tej historii jakby słyszało się ją po raz pierwszy lub ostatni raz w życiu? 

 

Bliskość wymaga otwartości serca, a małe gesty zbliżają nas do siebie.

 

Gdy wysłuchasz opowieści wujka z zaciekawieniem, jego oczy rozbłysną, poczuje się ważny i choć trochę mniej samotny. Ty też chcesz być czasem wysłuchany, prawda?

 

Gdy babcia podsuwa Ci kolejny talerz pierogów, podziękuj i pomasuj się teatralnie po brzuchu. Serce babci rozpromieni się na długi czas. Będzie korzystała z tego światła i wspomnień po Świętach, gdy będziesz od niej daleko na co dzień. Ona tęskni za Tobą.

 

Gdy małe szkraby będą rozpakowywać prezenty, a po chwili będą Cię ciągnąć za rękaw byś się z nimi pobawił, daj się pociągnąć, bądź obecny i pobaw się z nimi. Dla nich jako dorosły jesteś wzorem i pragną kontaktu z Tobą. A odkrywanie dziecięcej radości w sobie jest też świetnym lekiem na samotność.

 

Odpuść choć na parę dni wszystkie urazy. Od wszystkiego można odpocząć, od urazy również. Dzięki temu możesz zbliżyć się do kogoś.

 

Bliskość to złapanie za rękę, gdy zobaczysz, że ktoś ma zgaszoną minę.

 

Bliskość to wysłuchanie kogoś z otwartymi oczami, czasem buzią, a co najważniejsze sercem.

 

Bliskość to po prostu obecność, bez słów, bez dotyku. Bycie z kimś, po prostu, w milczeniu.

 

Bliskość to też ugryzienie się w język, gdy w trudnej rozmowie możesz powiedzieć o jedno słowo za dużo.

 

Bliskość to przytulenie.

 

Bliskość to życzenie najbliższym wszystkiego co najlepsze.

 

Bliskość to przyjmowanie bliskich takimi jakimi są.

 

Bliskość to otwieranie się na innych. 

 

Bliskość jest ciepła, krzepiąca i dodaje skrzydeł. Dlatego jest nam tak potrzebna, nie tylko w Święta. I można być blisko na odległość, bo oprócz bliskości fizycznej jest cały kolorowy wachlarz bliskości, który możemy zrealizować. Jeśli spędzasz Święta Sam, Sama i nikt o Tobie nie pamięta, to Ty pamiętaj o kimś. Napisz do kogoś życzenia od serca. Zadzwoń.

 

Jeden telefon potrafi zmienić życie, sama jestem tego przykładem. W pandemii, podczas lockdownu zadzwonił do mnie jeden znajomy. Nie mieliśmy kontaktu od lat. Zadzwonił wtedy, gdy nie tylko przez pandemię byłam zamknięta w domu, ale także przez chorobę. Czułam się odizolowana, samotna. I ten jeden telefon kolegi sprzed lat sprawił, że poczułam się trochę mniej samotna, poczułam, że ktoś o mnie pamięta. Później to ja odezwałam się do niego i nasz kontakt się odświeżył. Nie jest to częsty kontakt, bo oboje mamy swoje życia, którymi jesteśmy zajęci, ale ten telefon dodał mi siły i zrobiło mi się trochę lżej na sercu. I nie, nie trzeba od razu zostać wielkimi przyjaciółmi. To jest właśnie ta niepotrzebna presja, którą na siebie narzucamy, gdy chcemy z kimś nawiązać znajomość. Zwykłe bycie znajomymi to dużo. Rozmowa raz na 4 miesiące, to więcej niż cisza i brak kontaktu z drugim człowiekiem. A Święta dają mnóstwo pretekstu do nawiązania kontaktu z drugą osobą - życzenia świąteczne mają moc, zaoferowanie pomocy przy zakupach ma moc. To wszystko może Ci pomóc zbliżyć się do kogoś.

 

I to prawda, czasem dzielą nas od siebie setki kilometrów, czasami dzielą nas tysiące plączących się w głowie niewypowiedzianych słów, czasem dzieli nas nieśmiałość, a czasem zatracenie w obowiązkach. Ale te wszystkie “dzieli” można zamienić na “zbliża”. Zbliża nas jeden sms, zbliża nas jedna wiadomość na messengerze, zbliża nas jeden telefon, zbliża nas videokonferencja i zbliża nas obecność. Zbliżają nas małe i duże gesty. A kiedy jest lepszy moment do zbliżenia się do drugiego człowieka niż Święta Bożego Narodzenia? Jak myślisz, do kogo możesz zadzwonić w te Święta?

 

 

 

 

Kochani, życzę Wam cudownych i pełnych bliskości Świąt, takich na jakie zasługujecie <3

 

Prawa do powyższego rysunku są zastrzeżone.

 

 

 

 

 

 

 

24 grudnia 2021
Bliskość na Święta

Informacje o nowych wpisach i słowo ode mnie