© 2016-2021 GłupioMĄDRA

Co mogę napisać o byciu sobą? Przede wszystkim to, że bycie sobą jest bardzo trudne. A  jednocześnie jest to według mnie jedyna droga, aby być naprawdę szczęśliwą osobą.

 

 

Co to znaczy 'być sobą'?

 

Dla mnie oznacza to życie w zgodzie ze sobą i własnymi pragnieniami. Oznacza szanowanie swojego ciała i słuchanie sygnałów od niego. Oznacza, że mam siłę przeciwstawiać się innym, którzy mają pomysły na moją osobę oraz to, że sama kreuje moją rzeczywistość. Oznacza, że wsłuchuje się w siebie i nie oszukuję się, że coś innego przyniesie mi szczęście niż miłość do siebie i poszanowanie własnych potrzeb. Oznacza, że godzę się na to, że nie wiem wszystkiego o sobie i wyrażam wewnętrzną zgodę na poszukiwanie tego, co jest dla mnie najlepsze - całe życie. Nie ustaje i nie poddaję się w poszukiwaniach. Oznacza to, że jestem świadoma co mi daje szczęście a co nie, dlatego, że prowadzę ze sobą dialogi, analizuję i nieustannie dbam o siebie. Oznacza, że jestem uważna i widzę jak zmieniam się i rozwijam, dlatego to co nieaktualne puszczam i otwieram się na nowe. Oznacza, że kocham siebie i czuję się tak samo ważna jak inni.

 

 

Jakie postawy warto w sobie wykształcić, aby być sobą?

 

Pomyślałam, że wypiszę Wam postawy, które wydają mi się najważniejsze w pracy nad byciem sobą. Mam w głowie dziesiątki sytuacji, gdy trudno mi było pozostać sobą, przez oczekiwania społeczne, przez narzucanie woli innych, ale również przez brak pewności siebie i brak miłości własnej. Dlatego uważam, że bycie sobą, to wielka przygoda, w której warto wykształcić w sobie określone postawy. Bycie sobą to poszukiwanie siebie przez całe życie, a praca nad poniższymi postawami i umiejętnościami może pomóc nam w tej przeprawie.

 

1. Asertywność

 

Kiedy myślę o asertywności, to w szczególności mam w głowie wykształcenie w sobie umiejętności komunikowania swoich potrzeb. Mówienie słowa “nie” też jest przydatne, ale ważniejsze jest dla mnie wykształcenie w sobie umiejętności artykułowania swoich potrzeb i wyrażania swoich uczuć.

 

2. Waleczność

 

Na świecie nie spotkacie się wyłącznie z akceptacją i zrozumieniem swojej osoby, dlatego po latach widzę, że nie wystarczy być asertywnymi, warto być również walecznymi. Czasem trzeba zrobić trochę więcej niż powiedzieć ‘nie’ i zakomunikować swoje potrzeby, trzeba potrafić zawalczyć o siebie. Zwłaszcza, gdy wiele rzeczy jest wbrew. Waleczność to dla mnie brak zgody na ‘nie’ otaczającego mnie świata. Jeśli ktoś powie mi ‘nie’, to nie przyjmuję tego do wiadomości i próbuję dalej, być może z kimś innym i gdzie indziej.

 

3. Uważność

 

Nasze otoczenie i my zmieniamy się. Nauczyłam się, że nie mogę przyjąć, że to co dziś sobie wymyśliłam na swój temat przetrwa przez lata. Wyobrażenia o mnie samej zmieniały się z czasem, wraz z doświadczeniami. Dlatego warto być ciągle w kontakcie ze sobą i ćwiczyć uważność. Dostrzegać zmiany w otoczeniu i zmiany w nas samych, aby przypadkiem nie wpasowywać się na siłę w coś, do czego od dawna nie pasujemy.

 

4. Refleksyjność

 

Wiele osób powie, że aktywność i działanie są najważniejsze, ale co z tego Wam przyjdzie, jeśli nie poświęcacie ani chwili na refleksję? Skąd macie wiedzieć, że chcecie kontynuować dane działanie, jeśli nawet przez chwilę nie zastanowiliście się czy jest ono dla Was dobre? Ja jestem zwolenniczką refleksji i autoanalizy.

 

5. Odwaga

 

Podoba mi się definicja odwagi, w której utożsamiana jest ona ze strachem i działaniem. Odwaga, to nie moment, w którym przestajesz się bać i coś robisz. To moment, w którym pomimo tego, że się boisz - działasz. Lubię tę definicję, bo po pierwsze jest u mnie wiele lęków, a po drugie przystając na taką definicję, nie marnuję czasu na niwelowanie strachu,  a koncentruję się na działaniu. Bycie sobą, a więc kimś unikalnym będzie wywoływało przerażenie. Będziesz kimś, kogo jeszcze nie było, a co za tym idzie, prawdopodobnie spotkasz się z dużym niezrozumieniem na świecie. Wyćwiczona odwaga bardzo pomaga w radzeniu sobie z takim stanem rzeczy.

 

6. Otwartość i dystans do siebie

 

Najtrudniej nie przywiązywać się do swoich myśli i wyobrażeń. Czasem jesteśmy tak przywiązani do wyobrażenia na swój temat, że zamykamy się na siebie. Aby być sobą warto być otwartymi również na to kim możemy się stać. Jak patrzę wstecz, ile przemian dokonało się u mnie przez wiele lat, wiem, że stało się to między innymi dzięki otwartości. Otwartości wobec tego, że być może się mylę, otwartości wobec tego, czego nie jestem pewna. Z natury jestem dość uparta, ale uczę się przez całe życie, aby potrafić odpuszczać i mieć dystans do siebie. Warto posłuchać tego co jest dookoła, czerpać również od innych, bo może to, w co wierzyło się wiele lat wcale nam nie służy.

 

7. Wewnętrzna zgoda na zaczynanie od nowa

 

Bycie sobą uważam za ciągły proces. Jeśli stanie się sobą, będzie Twoim celem, to bardzo prawdopodobne jest, że nie wszystko Ci wyjdzie w tym procesie. Ja w swoim życiu mam mnóstwo zwrotów akcji. Jak już wydaje mi się, że wiem czego chcę od życia, to bywa, że dzieje się coś, co redefiniuje moją wizję. I nagle muszę zaczynać od nowa. Zgoda na to, że w swoim życiu będziesz wiele razy zaczynać coś od nowa, pomaga w tym procesie. Nie bój się zaczynać od nowa.

 

8. Miłość do siebie i poczucie, że jest się ważnym tak samo jak inni

 

Od tego, moim zdaniem, zaczyna się przygoda w byciu sobą. Bez zrozumienia i akceptacji tego, że Wasze potrzeby są ważne, że jesteście ważni, trudno rozpocząć podróż w byciu sobą. Jeśli nie poczujesz tego prawdziwie, potrzeby innych będą ważniejsze. Zaczniesz zapominać o sobie. A jak można być sobą, jeśli się o sobie nie pamięta?

 

9. Dbałość o zdrowie

 

Po wielu moich doświadczeniach, wiem, że jak nie jestem w dobrej kondycji zdrowotnej to nie jestem sobą, a przynajmniej nie taką jaką chciałabym być. Chcę mieć energię i siłę do robienia rzeczy, w których się spełniam. Bez zdrowia nie mogę tego robić. Staram się doprowadzić do jak najlepszej możliwej kondycji. Wiem, że nie wszystko będzie idealnie, ale życie w zgodzie  z ciałem i słuchanie go, pozwala mi na bardziej spełnione życie i bycie bardziej sobą.

 

 

Co Ci będzie przeszkadzało w byciu sobą?

 

1. Własne przekonania

 

  • Możesz mieć przekonanie, że Twoje potrzeby nie są ważne. Ja z takim przekonaniem pracuje od wielu lat. Ono bardzo utrudnia bycie sobą.

 

  • Możesz mieć przekonanie, że nie można się wyróżniać, wychylać z szeregu. Będąc sobą, nie będzie takiej drugiej osoby jak Ty, więc no cóż… będziesz się wyróżniać. Warto dać sobie na to przyzwolenie.

 

  • Możesz mieć przekonanie, że ukończenie szkoły, pójście do pracy, kupno mieszkania i założenie rodziny to jedyna właściwa droga. Nie ma jednej recepty na życie. Poświęcając je, aby dopasować się do jakiegoś schematu, możesz zmarnować szansę na odkrycie swojego prawdziwego potencjału.

 

2. Otoczenie

 

  • Nasze rodziny, nasi znajomi, nasi współpracownicy będą mieć mnóstwo pomysłów na nas. Te pomysły będą zgodne z ich przekonaniami o świecie. Jeśli je współdzielisz, to w porządku. Jeśli nie, warto się zastanowić co Ty myślisz o świecie i co dla Ciebie oznacza spełnienie i bycie sobą.

 

  • Jako dziecko, masz bardzo ograniczone możliwości w wykształceniu siebie. Możesz wychować się w środowisku, które od maleńkiego Cię niszczyło i nie wspierało Twojego rozwoju. Mam nadzieję, że udało Ci się z tego uwolnić w życiu dorosłym. Proszę, nie pozwól, aby to co się stało w dzieciństwie odebrało światu szansę poznania Cię - w całej okazałości.

 

 

Czy warto być sobą?

 

TAK. TAK. TAK. Nie widzę innej drogi, aby być szczęśliwym człowiekiem. Bycie sobą to znajdowanie zdrowych wspierających relacji. Bycie sobą to poświęcanie czasu na aktywności, w których się spełniasz. Przykro mi, kiedy na drodze w byciu sobą poddajemy się. Ja kocham ludzi i ich wspaniałą różnorodność. Chciałabym, abyśmy wszyscy pokochali  w sobie tę różnorodność i mieli odwagę pokazywać światu, co kryjemy w swoim wnętrzu. Wiem z własnego doświadczenia, że jest to bardzo trudne i wymaga odwagi. Ale wiem też, że nie jest ważne ile trudności to przysparza, ponieważ warto. Mi bycie sobą daje szczęście.

 

Co Ty myślisz o byciu sobą? Przysparza Ci ono trudności? Jak sobie z nimi radzisz?

 

 

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne wpisy:

 

 

 

 

 

uśmiech dziewczyna radość festiwal kolorów
21 stycznia 2019
Jak być sobą?

Informacje o nowych wpisach i słowo ode mnie