© 2016-2021 GłupioMĄDRA

Siedzisz w domu i zastanawiasz się jak spełnić swoje marzenia. Przeglądasz tablicę na Facebook’u i widzisz osoby z uśmiechniętymi twarzami. Znajomy, który właśnie zdobył najwyższy szczyt w Tatrach. Koleżanka, która przebiegła maraton. Grupa znajomych, którzy stworzyli świetny zespół i właśnie zostali wyróżnieni za swoje osiągnięcia nagrodą.

 

Sukcesy, nagrody… I wydaje się, że tylko Ty nie spełniasz swoich marzeń…

 

Niektóre osoby, widząc sukcesy innych, sami zmotywują się do działania, bo zobaczą w tym szansę dla siebie. Zobaczą, że koleżanka, która w liceum miała 30 kg nadwagi dziś przebiegła maraton. Kolega, który jeszcze rok temu chwalił się zdjęciami operowanego kolana wszedł na Gerlach, a zespół, który zdobył nagrodę musiał po drodze 3 razy zmienić koncepcję swoich działań i stracił inwestora. Dla tych osób osiągnięcia innych będą motywacją, która pomoże im uwierzyć, że zawsze można coś zmienić i spełnić swoje marzenia.

 

Jednak dla wielu z nas sukcesy innych będą blokadą powstrzymującą przed działaniem. Koleżanka, która przebiegła maraton miała przecież pieniądze na najlepszego dietetyka i trenera personalnego, a Ty ich nie masz. Znajomy, który zdobył szczyt Tatr i szybko wyleczył się z kontuzji zrobił to tylko dlatego, że ma świetne geny, a Ty ich nie masz. Nagrodzony zespół wygrał, bo miał lidera z tzw. szczęściem do ludzi. A Ty … Przecież nie masz szczęścia do ludzi. Brzmi znajomo?

 

No właśnie… Nie masz, nie masz, nie masz… Widzisz na czym koncentrujesz swoją uwagę? Na tym czego Ci brakuje.

 

Gdyby ryba koncentrowała się na tym, że nie ma skrzydeł i nie umie latać nigdy nie wypłynęłaby z dna oceanu do góry i nie zobaczyłaby słońca. Zarówno ptak jak i ryba mogą je zobaczyć, ale każde tylko we właściwy dla siebie sposób.

 

Jeśli przekierujesz swoją uwagę na to co masz i co potrafisz, znajdziesz sposób na to jak zrealizować swoje cele i marzenia.

 

A co jeśli nic nie mam i nic nie potrafię? W porządku. Na razie tak to widzisz, bo nosisz okulary z filtrem niedostatku, które przesłaniają Ci rzeczywistość. Te okulary pozwalają Ci koncentrować się wyłącznie na tym dlaczego NIE jesteś w stanie czegoś zrealizować, ale przy odrobinie chęci możesz te okulary wymienić, albo po prostu zdjąć i zobaczyć świat pełen możliwości.

 

 

Ciekawy jest fakt, że kiedy pogarsza nam się wzrok nie mamy problemu z pójściem do okulisty i wyrobieniem okularów, które pozwolą nam lepiej widzieć świat. Chcemy bezproblemowo oglądać ulubiony serial, czytać książki czy podziwiać naturę, więc szybko naprawiamy to, co nam w tym przeszkadza. Ale za to kiedy mentalnie widzimy świat w ciemnych barwach i z każdym dniem wydaje się on stawać coraz gorszy - nie prędko idzie nam wymiana szkieł.

 

Jak spełnić marzenia?

 

Zaczynając od pierwszego kroku, czyli zmiany podejścia do życia. Przekieruj swoją uwagę na to co masz w sobie i co potrafisz i jak to może pomóc Ci w zrealizowaniu marzeń. Jeśli nie czujesz się dobrze w swoim życiu, nie umiesz znaleźć jego pozytywnych stron, a przez to nie masz motywacji do działania tzn. że za długo patrzysz przez okulary niedostatku, które uniemożliwiają Ci spełnianie marzeń.

 

W kontekście samego stanu rzeczy, a więc noszenia nazwanych przeze mnie okularów niedostatku nie ma znaczenia, dlaczego je nosisz i kiedy to się stało. Ważne, że problem został zdiagnozowany i należy znaleźć metody by mu przeciwdziałać, a następnie krok po kroku wdrażać je w życie. Metod jest wiele. Na początku można zacząć od czytania inspirujących książek i poradników, a równolegle zmieniać otoczenie na bardziej pozytywne. Otaczać się ludźmi, którzy osiągnęli już to na czym nam zależy i mogą nam pomóc.

 

W kontekście całego Twojego życia, budowania pełnego, trwałego rozwoju i szczęścia, warto się zastanowić skąd te okulary wzięły się na Twoim nosie. Czy wszyscy w Twojej rodzinie je nosili? Czy powielasz schematy, w których przyszło Ci dorastać? Znalezienie powodów tego stanu rzeczy pomoże Ci trwale zmienić podejście do życia, a osoby reprezentujące negatywną postawę z niego usunąć albo przynajmniej się od nich zdystansować. Lepsze zrozumienie problemu i separacja od czynników, które je wywołują również pozwolą Ci pójść do przodu.

 

Na zakończenie podam pewien fakt. Jedną z najczęściej powtarzających się cech u ludzi sukcesu jest ich umiejętność koncentracji na rzeczach ważnych. Jeśli potrafisz się skoncentrować na tym czego Ci brak, a w konsekwencji nie podejmujesz działania to skuteczne realizujesz tę strategię a to oznacza również, że posiadasz tę umiejętność. Musisz tylko zmienić obiekt koncentracji. Skup się na tym co masz w swoich zasobach i jak to wykorzystać, a na pewno spełnisz swoje marzenia:)

 

 

 

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne wpisy:

 

 

 

 

 

uśmiech dziewczyna radość festiwal kolorów
18 maja 2016
Jak spełnić marzenia?

Informacje o nowych wpisach i słowo ode mnie