© 2016-2021 GłupioMĄDRA

Zdarzyło się Wam popełnić ten sam błąd kilka razy? Wiedzieliście, że Wasze zachowanie jest błędem, ale nie mogliście go zatrzymać? Ja mam błędy, które powtarzam wielokrotnie. Mówię sobie, że kiedy pojawi się podobna sytuacja to kolejnym razem postąpię inaczej. A jednak nie, wciąż powtarzam te same błędy.

 

Czy to się może zmienić?

 

 

Kiedy przestajemy popełniać te same błędy?

 

Odkryłam, że przychodzi moment, kiedy przestajemy popełniać te same błędy.

 

W tym tygodniu przeżyłam sytuację, na którą pozwoliłam po raz kolejny w swoim życiu. Znów zaniżyłam swoje standardy wobec mężczyzny i oszukiwałam się, że coś w moim życiu jest, chociaż tego nie było. Sytuacja skończyła się dla mnie standardowo, ktoś nie liczył się z moimi potrzebami i po wszystkim zostałam z niczym. Symptomy były takie jak zawsze, a ja po raz kolejny, nie zważając na życiowe doświadczenia brnęłam w coś, co wiedziałam, że skończy się dla mnie negatywnymi konsekwencjami.

 

Przy czym efekt był inny niż wcześniej.Tym razem nie byłam smutna. Troszkę zła na pewno, ale również radosna. Poczułam ulgę, bo wiedziałam, że to był ostatni raz. Już więcej tego błędu nie popełnię. Wreszcie zrozumiałam, że moje własne zachowanie mnie krzywdzi i nie chcę go powielać. Już nic nie muszę sobie obiecywać, po prostu wiem, że więcej tego nie zrobię. Coś się we mnie zmieniło. Czasem popełniamy błąd 1000 razy, a dopiero za 1001 rozumiemy co dla nas znaczył i dlaczego nie chcemy go więcej popełniać.

 

Nawet jeśli od dawna wiemy, że pewne zachowanie nam nie służy, to tak długo będziemy je powielać, aż zrozumienie problemu naprawdę do nas nie dotrze. Może to być czara, która się przeleje, a może to być pewnego rodzaju olśnienie. Ale dopóki nie nastąpi, to nic się w naszym życiu nie zmieni.

 

Znacie osoby, które rzuciły palenie z dnia na dzień? Ja znam. Mogły palić 20 lat, truć się przez tyle lat pozornie wiedząc, że to nie służy ich zdrowiu. Aż nagle przychodzi 1 dzień i kończą. Z dnia na dzień. I już nigdy więcej nie sięgają po papierosa. Podejrzewam, że jest tak właśnie dlatego, że wreszcie szczerze rozumieją, dlaczego nie chcą więcej palić i przestają.

 

Kiedy jesteśmy świadomi, dlaczego powtarzany błąd jest błędem rzeczywiście, to nie kosztuje nas żadnego wysiłku, aby przestać go popełniać. To się po prostu dzieje.

 

 

Dlaczego popełniamy ten sam błąd kilka razy?

 

Mieliście kiedyś tak, że po imprezie zakrapianej alkoholem mówiliście: “Nigdy więcej alkoholu. Koniec z piciem” ? Ta sytuacja dobrze obrazuje to, kiedy mówimy sobie, że już więcej czegoś nie zrobimy, a jak minie trochę czasu znów powtarzamy ten sam błąd.

 

Moim zdaniem popełniamy go dlatego, że jeszcze w 100% nie jest dla nas błędem.

 

Powtarzanie go daje nam jakąś wartość. Kiedy przyjdzie dzień, że ten “błąd” nic nam nie będzie dawał, przestaniemy. Nie będziemy inwestować czasu oraz energii w popełnianie go i przyjmowanie jego konsekwencji.

 

Innym powodem może być to, że niektóre błędy po prostu trzeba popełnić wiele razy. Raz to czasem za mało, aby coś do nas dotarło ;p

 

Dziś wydaje mi się, że też nie ma co mieć poczucia winy z powodu wielokrotnego popełniania tego samego błędu. Kiedyś katowałam się takimi myślami, że jestem beznadziejna, bo nie umiem kontrolować swojego zachowania. Teraz wiem, że na niektóre zmiany potrzeba czasu, dojrzałości i samoświadomości. I warto dać sobie takie przyzwolenie. Może dziś znów źle postąpiłam, ale następnym razem mogę spróbować jeszcze raz. Aż w końcu szczerze nie będę chcieć powielać nie służącego mi zachowania.

 

Nie oznacza to, że należy przestać się starać i tylko czekać na cudowny dzień, gdy wszystko się zmieni. Warto ciągle próbować i pracować nad sobą. Błędem nazywamy coś, co wiemy, że nam nie służy, więc warto starać się zaprzestać takiego zachowania. Dokonując prób będziemy coraz lepiej rozumieć czemu dane zachowanie nam nie służy. W końcu to do nas dotrze. Nastanie dzień, gdy będziemy wiedzieć, że to koniec i już więcej nie popełnimy tego samego błędu.

 

Podzielcie się proszę ze mną, czy popełniliście kiedyś ten sam błąd kilka razy :)

 

 

 

 

06 czerwca 2019
Kiedy ostatni raz popełnisz ten sam błąd?

Informacje o nowych wpisach i słowo ode mnie