© 2016-2021 GłupioMĄDRA

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Co w życiu robić? Odpowiedź jest prosta: rób to, co lubisz i to, co sprawia Ci radość. Oczywiście to banalne stwierdzenie. Pytanie, co się za tym kryje.

 

Wielu z nas na pytanie co lubi, nie będzie wiedziała co powiedzieć. I nie jest to nic nadzwyczajnego, głównie dlatego, że w pędzie różnych zadań i zobowiązań zapominamy zadawać sobie takie pytania, a jak już je sobie zadamy to czujemy się zagubieni.

 

Takie pytania warto zadawać sobie cyklicznie. Nie można usiąść i odpowiedzieć sobie raz na pytanie co się lubi, a potem biec przez życie będąc pozornie oświeconym. Dlaczego? Dlatego, że się zmieniamy. Coś co sprawiało nam przyjemność 5 lat temu, a nawet miesiąc temu nie musi nam sprawiać przyjemności dzisiaj. I odwrotnie, coś czego nie cierpieliśmy kiedyś, dziś sprawia nam niesamowitą przyjemność.

 

Ja tak mam z bieganiem. To jest coś, czego nie cierpiałam w szkole podstawowej i liceum. W ogóle sport, w tamtych czasach, był dla mnie porażką. Zawsze byłam tą bardziej oczytaną niż wysportowaną (wtedy nie mieściło mi się w głowie, że można łączyć te dwie sprawy:)).

 

Ale… rok temu, zainspirowana ludźmi z pracy i dodatkowo szukając sposobu na odstresowanie, zaczęłam biegać. Początek był niezły, potem było gorzej, potem znów wzlot. Ostatecznie, po roku, udaje mi się przebiec 10 km. Z czego jestem dumna, w kategorii życiowego sukcesu, a z drugiej strony, po prostu szczęśliwa, bo znalazłam kolejną rzecz, która sprawia mi przyjemność i dodaje siły. I jakby mi ktoś 15 lat temu powiedział, że będę szczęśliwa z powodu tego, że mam do przebiegnięcia 10 km to popukałabym się w głowę.

 

 

Co zrobić, jeśli nie masz w swoim życiu aktywności, które lubisz?

 

1. Cofnij się do czasów dziecięcych

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, co lubisz i nie umiesz znaleźć odpowiedzi, to proponuję cofnąć się myślami i wspomnieniami do dzieciństwa. To był okres, kiedy jeszcze nieograniczeni niczyimi oczekiwaniami mieliśmy lepszy kontakt z samymi sobą i łatwiej było nam cieszyć się z prostych rzeczy. Jestem pewna, że w dzieciństwie były rzeczy, które sprawiały Ci radość. Może to recytowanie wierszy, może łamigłówki, a może śpiewanie. Nieważne, usiądź i przypomnij to sobie. A jak Ci się to uda, to zastanów się czy w dorosłym życiu nie spróbować tego samego lub czegoś podobnego w nieco innej odsłonie. To może być pierwszy krok w odnalezieniu aktywności, która będzie dawała Ci radość.

 

2. Zadaj sobie pytania: Co lubię? Co sprawia mi przyjemność? I dlaczego tego nie robię?

 

Ja jakiś czas temu zadałam sobie to pytanie. Co lubię? I akurat nie było mi tak trudno na nie odpowiedzieć, ale to co mnie zaskoczyło to fakt, że ¾ z tych rzeczy nie robię. To mnie wręcz przeraziło. Bo skoro są rzeczy, które sprawiają mi czystą przyjemność to czemu ich nie robię? No i nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie. Więc nie miałam wyjścia, zaczęłam te aktywności powoli wprowadzać w życie. I Tobie również to polecam.

 

Jeśli naprawdę nie wiesz, co sprawia Ci przyjemność, poświęć trochę czasu na znalezienie takiej aktywności. Zapisz się na różnego rodzaju warsztaty: sportowe, manualne, muzyczne czy rekreacyjne. Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. Prawdopodobnie intuicja bardzo dobrze Ci podpowie. Jeśli nie złapiesz bakcyla, szukaj dalej. Warto mieć w życiu aktywność, która daje nam odpocząć od reszty świata i sprawia nam przyjemność.

 

 

Podsumowanie

 

Życie jest naprawdę krótkie. Szkoda czasu na to by nie spędzać go w przyjemny sposób. Wystarczy jedna rzecz, która sprawia Wam przyjemność, a o którą wzbogacicie swoje życie, a jego jakość wzrośnie kilkukrotnie. Gwarantuję. Dlatego poszukajcie aktywności, która sprawia Wam radość i zarezerwujcie sobie na nią czas w tygodniowym harmonogramie.

 

 

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne wpisy:

 

 

 

 

 

01 sierpnia 2016
Rób to, co lubisz

Informacje o nowych wpisach i słowo ode mnie