© 2016-2021 GłupioMĄDRA

Chcesz coś zmienić w życiu i nie wiesz od czego zacząć? Mogłabym powiedzieć, że najlepiej zacząć od dobrego planu, ale plan to tak naprawdę któryś krok w kolejności. Ten z kolei trudno wykonać, jeśli nie wiesz czego chcesz od życia. A jak się tego dowiedzieć ?

 

 

Warto zacząć od porządnej analizy

 

Jeśli nie wiesz czego chcesz od życia, dobrze jest się nad tym zastanowić. Przy czym nie zgodzę się, że wszystko w naszym życiu jest złe i jest do zmiany. Uważam, że zawsze można znaleźć coś dobrego, ale trudno to zauważyć, jeśli nie zastanawiamy się nad swoim życiem i nie zadajemy sobie właściwych pytań. Metoda, którą przedstawię poniżej może nam w tym świetnie pomóc.

 

W swojej pracy do zarządzania projektem i tworzenia produktu korzystam z framework'u SCRUM. Nie chcę opisywać w całości na czym polega, niemniej jednym z jego elementów jest ‘Retrospektywa’ nazywana również ‘Retrospekcją’. Jest to spotkanie zespołu, które odbywa się po skończonym okresie czasu (tzw. ‘Sprincie’), w którym został wytworzony skończony element oprogramowania. Celem retrospektywy jest podsumowanie sprintu - co się w nim wydarzyło, zarówno ‘dobrego’ jak i ‘złego’. Co jest dobrą praktyką wartą kontynuacji, a co jest praktyką, której powinniśmy zaprzestać.

 

 

Metoda "STOP-START-CONTINUE-MORE-LESS" może pomóc Ci dokonać analizy

 

Ostatnio będąc w podróży, w której zastanawiałam się nad swoim życiem uznałam, że świetną metodą do analizy mojego życia będzie metoda, którą wykorzystuję z zespołem podczas retrospekcji - metoda ‘STOP-START-CONTINUE-MORE-LESS’. Polega ona na odpowiedzeniu sobie na pytania w 5 obszarach, które wymieniam poniżej (oryginał + wolne tłumaczenie):

 

  • START: What should we start doing that perhaps we haven't done yet?

 

ZACZNIJ: Co powinniśmy zacząć robić, czego do tej pory prawdopodobnie jeszcze nie zrobiliśmy?

 

  • STOP: What should we stop doing, that's not contributing or is getting in our way?

 

ZAPRZESTAŃ: Co powinniśmy przestać robić, co nie wnosi żadnego wkładu lub zawadza nam na drodze do celu?

 

  • CONTINUE: What is working that we want to continue to do?

 

KONTYNUUJ: Co działa, co byśmy chcieli kontynuować?

 

  • MORE OF: What should we do more of?

 

WIĘCEJ: Czego powinniśmy robić więcej?

 

  • LESS OF: What should we do less of?

 

MNIEJ: Czego powinniśmy robić mniej?

 

Dodałam do niej jeszcze jeden obszar, a mianowicie:

 

WSKRZEŚ: Co wskrzesić, co prawidłowo funkcjonowało w przeszłości, a zaprzestaliśmy to robić?

 

Czasem zdarza się, że z jakiegoś powodu przestajemy robić coś, co było dobre w naszym życiu. Warto się cofnąć wstecz i przypomnieć sobie, czy może w przeszłości było coś co sprawiało nam radość. Może czas tę aktywność wskrzesić?

 

 

Mój projekt mapy myśli, która powstała na bazie tych 5+1 obszarów:

 

 

 

 

 

 

Jak zabrać się do analizy?

 

1. Po pierwsze zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu, w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzać (najlepiej wyłączyć telefon i nie umawiać się na żadne spotkania). Zarezerwuj sobie tyle czasu, abyś nie miał poczucia, że gdzieś się spieszysz.

 

2. Po drugie zorganizuj sobie odpowiednią przestrzeń do tej analizy. Usiądź w komfortowym dla Ciebie miejscu (w ulubionym fotelu, na kocu w parku). Otocz się tym, co jest Ci potrzebne do niezakłóconej kontemplacji i najzwyczajniej w świecie zastanów się nad swoim życiem.

 

3. Nie rób tego na siłę. Jeśli jeszcze nie czujesz głębokiej chęci zmiany - poczekaj. Możesz najpierw spróbować wzbudzić w sobie taką chęć, np. poprzez wizualizację korzyści jakie mogłyby przynieść pozytywne zmiany. Ale jeśli jeszcze nie jesteś na tym etapie, lepiej nie robić czegoś na siłę, chyba, że to u Ciebie działa. U mnie wmuszanie sobie czegoś ma zupełnie odwrotny efekt. Ważne jest, żeby nie zwlekać ze zmianą ani minuty, gdy tylko poczujesz, że chcesz coś zmienić.

 

 

Słowo na koniec

 

Mam nadzieję, że moja metoda analizy życia będzie dla Was pomocna. Może coś byście do niej dodali? A może macie własne pomysły na przegląd swojego życia? Jeśli chcecie coś dodać, piszcie śmiało w komentarzach :)

 

 

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne wpisy:

 

 

 

 

 

uśmiech dziewczyna radość festiwal kolorów
06 października 2017
Od czego zacząć zmianę w życiu?

Informacje o nowych wpisach i słowo ode mnie